Prima aprilis

Szczególny dzień. Humoru, przekory, ukazywania dziury w całym. Staramy się zaskoczyć, wkręcić, wprowadzić w błąd – zdemontować, przedstawić rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Pragniemy w opaczny, prześmiewczy sposób wyrazić życzenia, marzenia, nadzieje. Bez humoru w życiu nie da się przetrwać. Ponuracy żyją krócej i gorzej. Żart, dowcip, to często jedyny sposób na przetrwanie. Jakby brać na poważnie wszystko, co się wokół dzieje, można zwariować. Trzeba mieć dystans wobec codzienności – zarówno osobistych zdarzeń jak i państwowych, publicznych decyzji. Racjonalizacja, interpretacja rzeczywistości poprzez żart, poczucie humoru, dystans. Najważniejsze: nie dać się! Bywa, że otoczenie tylko czyha, by nas zjeść. Trzeba omijać enklawy niezrozumienia i braku przychylności, wrogości czy zazdrości. Nie przejmować się. Życie jest zbyt krótkie, by je roztrwonić na głupstwa i złośliwości. Warto zająć się sobą i najbliższymi, myśleć o tym, co jeszcze nie zrobione a godne realizacji. Inicjatywy, przyszłość, kreacja, racjonalne myślenie. Szczęśliwe dni i pozytywne zdarzenia to najlepsze antidotum na prymitywizm, zawiść, kombinatorstwo czy głupotę. Prima aprilis się przydaje, chociaż bywa, że wyśmiewane sytuacje jakby się powtarzają. Przeglądając okolicznościowe wpisy znajdujące się na tej stronie z 1 kwietnia 2014 i 2016 roku można dojść do wniosku, że wiele z tamtejszych idei można umieścić w bieżących realiach. Pojawiają się także nowe, bądź ubogacone pomysły czy zdarzenia:

1. Dzięki rzetelnym ustawom, dyscyplinie i odpowiedzialności obywateli, wyszliśmy z pułapki smogu. Aktualnie Polska jest najmniej zanieczyszczonym krajem w Europie, a może i na świecie.

2. Reforma „Sieć szpitali” doprowadziła do najwyższego poziomu świadczonych usług medycznych. O miejsce w polskich szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej ubiegają się Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy i Skandynawowie.

3. Uszczelnienie systemu podatkowego doprowadziło nie tylko do zrównoważenia budżetu, ale stworzyło przesłanki do zmodyfikowania programu pięćset plus do wersji „tysiąc pięćset plus”.

4. Pozytywne rezultaty skrócenia wieku emerytalnego pozwalają na kontynuowanie tego projektu. Plan docelowy: 50 lat dla kobiet i mężczyzn. Wszak wielu obywateli już obecnie w tym wieku jest już od dawna na emeryturze. Najwyższy czas zapewnić Konstytucyjną równość. Także kobiet i mężczyzn.

5. Cieszy reforma i dozbrojenie polskiej armii. Najnowocześniejsze helikoptery, super okręty wojenne, najnowsze systemy obrony przeciw rakietowej i Obrona Terytorialna Kraju to rzeczywistość, którą możemy się tylko chlubić. Trzymamy kciuki za dalszą, ministerialną karierę młodego człowieka, który jeszcze niedawno praktykował w aptece.

Można kontynuować – wszak osiągnięć jest zdecydowanie więcej. Niech pięć wyżej wymienionych sprawi, że się uśmiechniemy i powiemy sobie: aby do kolejnego pierwszego kwietnia. Pewnie znowu będzie można spojrzeć przez różowe, optymistyczne okulary. W imię humoru i dla zdrowia. To bardzo potrzebne.

P.S. Patrz podobne wpisy okolicznościowe z 2014 i 2016 roku: Polska utopia, Pierwszy kwiecień

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*