Neosocjalizm

Po 25 latach socjalizm wraca. W różnych postaciach. Najwyraźniej jest „trendy”. Idee transformacji systemowej aktualnie polityków nie przekonują. Kto może, wymyśla nowe formy reaktywacji socjalizmu. Nie przyznając się wprost, skąd faktycznie pochodzą inspiracje. Należy rozbudować funkcje ochronne państwa poprzez rozrost jego instytucji, pracowników administracji i systemów regulacji. Im więcej państwa, tym więcej bezpieczeństwa socjalnego, pewności ładu gospodarczego, dobrobytu społecznego. Przykładów coraz więcej. Państwo daje, albo niech państwo da. Propozycji coraz więcej. Nie z jednej beczki.

  1. Państwo buduje mieszkania. Tzw. budżetowe czynszówki. Najlepiej, jak każdemu obywatelowi zapewni się mieszkanie finansowane z budżetu.
  2. Państwo buduje autostrady. Ponoć najdrożej w Europie. Także stadiony. Taka specyfika kraju, który ma tanich pracowników, niskie koszty i super drogie obiekty.
  3. Państwo inwestuje. Polskie Inwestycje Rozwojowe. Prezes, struktury, pracownicy, regulaminy, koszty. Przygotowano do realizacji jeden projekt Lotosu, który doskonale mógłby zostać sfinansowany przez rynkowe instytucje finansowe. Ledwie firma powstała, a już zapadają plany jej głębokiej rekonstrukcji. Kolejna „zabawa” za wspólne pieniądze. Zupełnie zbędne i kosztowne przedsięwzięcie. Kupa kamieni, jak powiada znany Minister.
  4. Państwo ratuje górnictwo. Albo przez połączenie wszystkich górniczych i tak ogromnych przedsiębiorstw, albo przez połączenia z kontrolowanymi przez państwo spółkami energetycznymi. Mowy nie ma o cięciu kosztów, likwidacji zbędnych kopalń. Jednocześnie państwo ochoczo gwarantuje pracownikom 14 pensję. Należy się.
  5. Państwo leczy. Reformuje i uzdrawia struktury instytucjonalne. W efekcie trudno bez osobistych zasobów finansowych się leczyć. Im więcej państwa w ochronie zdrowia, tym gorzej.
  6. Państwo finansuje podręczniki szkolne. Każde dziecko dostaje podręcznik w pierwszej klasie. Jest zapowiedź, że będzie kontynuacja. Kolejne klasy. Pewnie gimnazja i licea. Studenci nie powinni być gorsi. Każdemu po równo.
  7. Państwo dba o bezpieczeństwo energetyczne. Tak zarządza, że bardzo ważna inwestycja Gazoport w Świnoujściu ma dwa lata opóźnienia. Terminal obliczony na jedną trzecią zapotrzebowania Polski na gaz. Państwo rządzi. Efektywność jak zawsze. Od wielu lat nie można doczekać się ustawy o OZE. Odnawialna energia nie jest nam potrzebna. Wszak mamy węgiel. Tak było, tak jest i podobno tak ma być zawsze. Ewentualnie możemy się pokusić o energetykę atomową.
  8. Państwo dba o emerytury. Praktycznie zlikwidowało prywatny filar kapitałowy. Aktualni i przyszli emeryci zostali na łasce ZUS. Państwo podobno gwarantuje, że wypłaty będą wykonywane. Przynajmniej do czasu. Najpewniej tym, którym będzie musiało. Jak do tej pory.

Neosocjalizm kosztuje. Jego ograniczenie mogłoby spowodować ograniczenie lawinowo rosnącego długu publicznego. Trudno się jednak od niego uwolnić. Szczególnie politykom w obliczu zbliżających się wyborów. W myśl idei: jak coś ludziom dam, to wybory wygram.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*