Geny i genomy

Gen – to najprościej jednostka dziedziczenia. Zazwyczaj jest to odcinek DNA kodujący białko. Genom – to pełny zestaw informacji genetycznej danego organizmu.

Ostatnie lata, poczynając od 2010 roku, to czas przyśpieszenia w badaniach genetycznych. Wynaleziono nowe metody edycji DNA i procedury zmieniania ludzkich genomów. Równolegle /2009-2013/ dokonano identyfikacji genów odpowiedzialnych za schizofrenię, zaburzenia afektywne dwubiegunowe /choroba maniakalno-depresyjna/ i autyzm. Uczyniono znaczący krok w kierunku wpływu na kondycję fizyczną człowieka oraz ulepszanie całej populacji. Chodzi nie tylko o eliminację konkretnej jednostki chorobowej, ale możliwość pokoleniowego przekazu udoskonalonego genotypu. Po drodze sporo obiekcji etycznych. Do czego może doprowadzić inżynieria genetyczna. Czy będzie kolejnym czynnikiem wzrostu nierówności społecznych, czy raczej metodą umożliwiającą w skali masowej na przedłużenie życia w warunkach zmniejszenia dolegliwości chorobowych i ludzkiego cierpienia.

Z rozwojem badań genetycznych i wykorzystaniem komórek macierzystych „ludzkość” wiąże wielkie nadzieje. Jednocześnie „ludzkość” powinna zadbać, by osiągnięcia nauki nie stały się kolejnym, możliwym narzędziem zniewolenia. Programowania genetyczne w obrębie pokoleń mogą doprowadzić do pojawienia się mutacji w niewielkim stopniu przypominających kształt współczesnych zbiorowości ludzkich. W bliższej perspektywie czasu zapewne będą służyć jednostkom z najwyższym potencjałem władzy bądź bogactwa. Zazwyczaj tak jest, że wynalazki w pierwszej kolejności trafiają do nielicznych. Nic się w tym aspekcie funkcjonowania społeczeństw nie zmieni. Szczególnie, gdy chodzi o zdrowie, życie czy cierpienie. Genetyka i jej zdobycze to bardzo ważne źródło transhumanizmu, koncepcji znacznego wydłużenia życia człowieka w standardach zdrowia trzydziestolatka. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich kilku latach coraz większe osiągnięcia praktyczne odnotowują chińskie zespoły badawcze. Nie znają restrykcji prawno-moralnych, które niekiedy pojawiają się w państwach cywilizacji Zachodu.

P.S. Inspiracją wpisu była książka Siddhartha Mukherjee Gen. Ukryta historia. Dziękuję Eli za wskazanie tej pozycji. Godna przeczytania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*