SKOK Wołomin

Instytucja finansowa. Ostatnio bardzo znana. Aktualnie katastrofa. Jednak całkiem niedawno, 29 września, SKOK Wołomin uzyskał nagrodę Nobilatum 2014r w rankingu miesięcznika Polish Market we współpracy z SGH dla najlepszej instytucji finansowej w kategorii SKOK-i. Nagroda jest przyznawana tym, którzy z wykazują troskę o swoich klientów proponując im atrakcyjne i bezpieczne produkty finansowe. Podczas uroczystości odbyła się debata „Bezpieczeństwo usług finansowych” w której wzięli udział m.in. profesor SGH i jednocześnie Członkini Zarządu NBP oraz Prezes Zarządu SKOK Wołomin. Wcześniej, bo 24 marca 2014r Prezes Zarządu SKOK Wołomin odebrał prestiżową nagrodę Osobowości Roku 2014. 14 lutego 2014r Gazeta Finansowa rozstrzygnęła konkurs na Finansistę Roku 2013. Laureat – Prezes Zarządu SKOK Wołomin. Inny laur – Menadżer na czas kryzysu  wg Tygodnika Wprost /2013/ – Prezes Zarządu SKOK Wołomin. To tylko wybrane, ostatnie wyróżnienia i zaszczyty.

Niewiele czasu upłynęło, a rzeczywistość okazała się okrutna. SKOK Wołomin to bankrut. 80% kredytów okazuje się nie do odzyskania. Ponad 2 mld zł będzie musiał wyasygnować Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Poszkodowanych ok. 60 tys. Gdzieś pieniądze się ulotniły. W prasie pojawiają się rozmaite plotki. Różne opowieści. Ale Zarząd z Prezesem w areszcie. Coś się gwałtownego stało. Albo od dawna źle funkcjonowało, tylko odpowiedzialne instytucje jakoś ślamazarnie działały. SKOK-i od dwóch lat są pod kuratelą Komisji Nadzoru Finansowego. Ile czasu trzeba, by dokonać sprawdzenia rzetelności funkcjonowania nadzorowanej instytucji? Okazuje się, że wiele wody w Wiśle musi upłynąć. Nasuwają się pewne analogie ze sprawą Amber Gold. W przypadku tamtej firmy także instytucje państwa polskiego nie były efektywne. Musiało dojść do skrajnego stanu, by państwo w końcu zareagowało. Niemal do ostatniej chwili Amber Gold i SKOK Wołomin uchodziły za wiarygodne, dynamicznie rozwijające się firmy. Ich główni menedżerowie inkasowali pochwały i chodzili w splendorze zasłużonych ludzi biznesu. Te dwie sprawy udowadniają, że konieczne jest usprawnienie nadzoru nad funkcjonowaniem instytucji finansowych. Nie poprzez gadanie czy powoływanie pełnomocników, ale poprzez regulacje prawne i ich egzekucje. Marne to państwo, które szybko nie reaguje na instytucjonalne przekręty oraz nieudolność własnych urzędników.

Patrz wpis: Amber Gold z maja 2014r.

Posted in Uncategorized
One comment on “SKOK Wołomin
  1. Karlos says:

    Nawet na studiach na rynkach, Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiana jest jako strażnik instytucji finansowych (bo taki jej cel). Warto jednak obserwować otaczający nas świat finansów ( w szczególności, gdy się dopiero go poznaje ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*