Chiński Zjazd

XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Kraj, który fascynuje swoją starą kulturą oraz dynamiką rozwoju gospodarczego. Chiny weszły w nową epokę. Określa się ją jako socjalizm chińskiej nowej ery. Politycznie – to nadal dyktatura monopolistycznej, komunistycznej partii w warunkach gospodarki rynkowej. Obowiązuje zasada merytokracji – władzy elit. One łączą partię z państwem, zapewniają trwanie mocarstwa i jego rozwój. Co nowego wnosi XIX Zjazd? Na jakie kwestie zwracają uwagę chińskie władze? Przede wszystkim nie są zainteresowane kopią demokracji zachodniej. Partia komunistyczna wszystkim rządzi. Społeczeństwem, armią, bezpieczeństwem wewnętrznym. Nie ma większego znaczenia, czy jest to jednoosobowy cesarz dyktator, czy raczej cesarz zbiorowy – biuro polityczne partii. Ważny jest nieustanny, konsekwentny marsz ku przyszłości, ku nowym, wspaniałym Chinom. Oczekiwany jest wielki renesans narodu chińskiego z powrotem Tajwanu do macierzy. Ważny jest jeden kraj, choć mogą współistnieć dwa systemy, jak to ma miejsce w przypadku Hongkongu. Jedność narodowa, połączenie, walka z separatyzmem wewnętrznym i historycznymi podziałami. Wielkie, wspaniałe Chiny, które osiągną w 2050 r swoje zasadnicze cele. Wrócą na pozycję dominującą nie tylko w ekonomii, co już ma miejsce /PKB wg parytetu siły nabywczej/, ale także będą najbardziej innowacyjną gospodarką świata, co przełoży się na sferę technologiczną, międzynarodową i militarną.

Od co najmniej 2010 r władze Chin są przekonane, że dotychczasowy model rozwoju oparty na taniej sile roboczej wyczerpał się. O przyszłości decydować będzie ogromny rynek wewnętrzny, silna klasa średnia, wiedza i innowacyjność oraz międzynarodowy pieniądz. Już obecnie Chiny starają się omijać rozliczenia transakcji handlu zagranicznego w dolarach. W przyszłości pragną czerpać profity z własnej, głównej waluty współczesnego świata. W mniemaniu Chin powrót ich cywilizacji na przodującą pozycję jest absolutnie pewny i przesądzony. Nie ma znaczenia konkretna data. Aktualny przywódca – Xi Jinping – aspiruje do przełamania dotychczasowej tradycji, czyli maksimum dwóch pięcioletnich kadencji. Gdyby mu się powiodła realizacja tej możliwości, wszedłby przebojem do grona najważniejszych postaci w historii Chin.

Patrz wcześniejsze wpisy: Chiny, Chiński sen, Chiński bank, Chiński juan, Powrót Chin, Chińska oferta, Niu Niu, Zderzenie cywilizacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*