Windows 10

Zmiany. Teoretyczne – warto coś zmienić, unowocześnić, nie zostawać w tyle a może i wyprzedzić. Być „trendy”. Postulujemy i nie wykonujemy. Wystarcza nam deklaracja chęci zmiany. Bywa, że żyjemy dzięki głoszeniu konieczności rekonstrukcji rzeczywistości. Gardłujemy jak najęci. Przedstawiamy idee, optujemy na ich rzecz. Na tym kończy się aktywność. Praktyczne – gdy rzeczywiście coś zmieniamy. Niezależnie od motywacji, chęci, woli, dobrowolności czy przymusu. Najgorzej z decyzją o zmianie, jak się do czegoś przyzwyczaimy. Jest nam z tym, co już jest dobrze i nie chcemy żadnych modyfikacji. Wygodne buty, ulubiona marynarka, stary samochód. Jeszcze sprawne i funkcjonalne. Niech będzie, jak jest. Możliwie najdłużej.

Zmiany często dotyczą komputerów i oprogramowania. Szybkie tempo. Wymuszony proces dezaktualizacji. Podstawa cywilizacyjnego postępu, nowoczesności i współczesności. Warunek społeczeństwa informacji i wiedzy, a dla trans humanizmu – konieczny składnik post człowieka, cyborgów, hybryd czy quasi – obiektów. Niby wszystko jasne, ale jak trudno rozstać się z 11-letnią, technicznie sprawną Toshibą i nie mniej leciwym programem Windows XP. Niewielka pamięć komputera, pojemność dysku śmieszna, jak na dzisiejsze czasy, nie wspominając archaiczności mikroprocesora. Wszystko razem ciągle jednak spełnia swoje podstawowe funkcje. Nie służy do gier czy skomplikowanych obliczeń. Nostalgia za tym, co znane, sprawdzone, przychylne użytkownikowi. Z dotychczasowym, starym, poręczniej i oszczędniej. Wygodniej i leniwiej – nie musimy się uczyć. Wyciągamy ideę mikrotopii, troskę o ekologię, sprzeciw wobec konsumpcjonizmowi i jałowej reklamie. Czujemy się usprawiedliwieni i rozgrzeszeni z własnego oporu wobec zmian. W końcu – przełamanie. Instalujemy, modyfikujemy, dokupujemy, uczymy się. Jest Windows 10. Ciekawe, czy będzie tak długo służył jak nieodżałowany XP. Natomiast nowy laptop nie zawiesza się. Jest zdecydowanie sprawniejszy. Jak nowy samochód wobec ponad dziesięcioletniego.

P.S. Bardzo dziękuję Dzieciom za inspirację, namowę, podpowiedzi i konkretną pomoc w przezwyciężeniu oporu wobec niezbędnych zmian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*