Błyskotliwi chłopcy

Pieniądze. Inwestorzy. Giełda. Ustawiczne próby pomnażania dochodów.   Rozgorączkowani maklerzy. Wrzeszczący faceci. Giełdowy jazgot. Upublicznione kształtowanie się rynków. Wszystko jak na dłoni. Aktualnie wygląda to zupełnie inaczej, aniżeli jeszcze jakieś 10 lat temu. Inwestor siedzi przed komputerem. Loguje się na swoje konto. Wpisuje symbol konkretnych akcji i klika ikonę „kup”. Co dalej? Czy ma pojęcie, co się dalej dzieje? Czy po prostu kupuje zgodnie ze swoim zleceniem? Czy to, co widzi na ekranie jest miarodajne i prawdziwe?

Świat finansów i giełdy bardzo się zmieniły. Zautomatyzowana obsługa rynków. Najważniejsze są algorytmy. Komputery. Routery. Przełączniki. Światłowody. Odległości. Milisekundy. Mikrosekundy. Nanosekundy. Dominuje handel wysokich częstotliwości. Powstają prywatne platformy transakcyjne /dark pool/. Upowszechnia się przechwytywanie zleceń. Orientacja, na której giełdzie i po ile oferowane są akcje. Miliardy dolarów w grze. Oprogramowanie i oprzyrządowanie. Najwybitniejsi programiści i inżynierowie. Potężne serwery pośredników lokalizowane jak najbliżej samej giełdy. Postępująca złożoność systemów. Coraz trudniejsza do opanowania w przypadku drobnej awarii.

Powstał wysublimowany system. Drapieżnictwa. Traktujący inwestorów jak zwierzynę łowną. Stworzony, gigantyczny świat pośrednictwa finansowego działa jako ekstra sfera wyciągająca pieniądze od inwestorów. Także od funduszy emerytalnych. Pojawiło się pośrednictwo nad pośrednikami. Kolejna narośl w świecie współczesnych finansów. Czy da się to zjawisko ograniczyć bądź wyeliminować? Co na to instytucje regulacji rynków? Jakie niebezpieczeństwa? Czy da się stworzyć giełdę z wyeliminowaniem /ograniczeniem/ kantów wobec inwestorów? Czy oni sami /inwestorzy/ mają pojęcie, co dzieje się z ich zleceniami i w jaki sposób tracą swoje zasoby?

Super ciekawe zjawiska. Świetnie opisane i napisane w ludzkim języku. To nie fikcja, ale realny świat aktualnej Wall Street. Warto przeczytać. Bez pośpiechu i z uwagą. Autor: Michael Lewis. Błyskotliwi chłopcy. Rewolta na Wall Street. Wydawnictwo Sonia Draga. Katowice 2014r.

P.S. Warto przeczytać tegoż autora: Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady /o kryzysie finansowym 2007-2008/ oraz Bumerang. Podróże do nowego Trzeciego Świata /czyli o współczesnej Europie/.

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*