Tate Britain

Galeria malarstwa brytyjskiego z ostatnich 500 lat. Zdecydowanie najwartościowsze jej części to znakomita kolekcja dzieł Turnera, czasowa wystawa /trwa do 7 maja 2018 r/ Impresjoniści w Londynie oraz kolekcja sztuki współczesnej. Jeśli jest się w Londynie i czas pozwala, naprawdę warto.

Prace Turnera silnie oddziaływały na twórczość wielu artystów europejskich. Szczególnie wiele zawdzięczają mu francuscy impresjoniści. Kto wybiera muzea, galerie i wystawy pod kątem dzieł impresjonistycznych, nie powinien pomijać Turnera. Klimat artystyczny jego dzieł, szczególnie w tak bogatym zestawie, w widoczny sposób unaocznia swoisty dług francuskich impresjonistów. Szczególnie jest to widoczne w zestawieniu z doskonale pomyślaną, czasową wystawą „Impresjoniści w Londynie”. Monet, Pissarro, Tissot, Sisley, Derain i inni, którzy przyjeżdżali do Londynu i tworzyli swoje artystyczne wizje. Fascynujące doznania zwiedzających. Londyn ponad sto lat temu w wizjach artystów najwyższej próby. Zebranie /wypożyczenie/ dzieł z rozmaitych kolekcji prywatnych i galerii rozsianych po całym świecie to wielkie osiągnięcie organizacyjne. W takim zestawieniu dostępne zapewne tylko raz, do maja 2018 r. Na podkreślenie zasługuje zebranie rozproszonych po świecie prac Moneta dotyczących postrzegania Tamizy w różnych warunkach atmosferycznych w latach 1899-1901. Czegoś takiego w jednej galerii nigdzie nie zobaczymy. Nawet w Orsay, najważniejszym muzeum impresjonizmu.

Bardzo interesująca jest także sekwencja prac współczesnych artystów brytyjskich. Zaprezentowana kolekcja stanowi cenne uzupełnienie zbiorów wyspecjalizowanej w prezentowaniu najnowszych prac z całego świata Tate Modern. Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie widoczne jest zbiorami malarstwa tradycyjnego, akademickiego. Każde pokolenie artystów stara się odczytać rzeczywistość na swój oryginalny sposób. Także publiczność jest zainteresowana śledzeniem współczesnych nurtów sztuki. Wszak artyści jakże często wyznaczają sposoby narracji rzeczywistości, proponują i narzucają interpretacje, które przechodzą do kanonu rozumienia różnych obszarów współczesności.

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*