Wyjątkowe wydarzenie. Encyklika Papieża Franciszka Laudator si /Pochwalony bądź/. Bardzo silne wsparcie tych wszystkich, którym leży na sercu przyszłość ziemi i los następnych pokoleń. Koresponduje z raportami Klubu Rzymskiego z lat 70-tych XXw, porozumieniami z Kioto /2000r/ i ostatnim raportem ONZ z 2015r. Opis stanu rzeczywistego: 1/ nieodpowiedzialne wykorzystywanie natury; 2/ rabunkowa eksploatacja dóbr; 3/ ustawiczne zatruwanie środowiska; 4/ przekształcenie ziemi w ogromne składowisko nieczystości; 5/ katastrofalna emisja gazów cieplarnianych; 6/ globalne ocieplenie klimatu; 7/ wzrost poziomu mórz i oceanów; 8/ wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych; 9/ technologie oparte na spalaniu silnie zanieczyszczających paliw kopalnych, zwłaszcza węgla.
Co w takiej sytuacji robić?
1/ Doprowadzenie do drastycznej redukcji emisji dwutlenku węgla i innych gazów zanieczyszczających; 2/ zastępowanie paliw kopalnych i rozwijanie odnawialnych źródeł energii; 3/ zjednoczenie się całej ludzkości w dążeniu do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju; 4/ zmiana stylu życia, ograniczenie marnotrawnej konsumpcji najbogatszej części światowego społeczeństwa, czyli rezygnacja ze „skrajnego i selektywnego konsumpcjonizmu”; 5/ powszechny sprzeciw wobec doraźnym interesom najbogatszych i najpotężniejszych; 6/ przekształcenie modelu globalnego rozwoju, w tym celów i sensu gospodarki.
To jest zdecydowany, twardy głos. Przeciwko rzeczywistości grabieży /likwidacji/ natury w imię rozmaitych, bieżących interesów. Wobec faktu, że następnym pokoleniom zostawimy „zbyt wiele gruzów, pustyń i śmieci”. Dodatkowo narażając społeczności na wojny i konflikty o pozostałe, zdolne jeszcze do wykorzystania zasoby. Głos w pełni uzasadniony. Wszakże religia to jeden z tradycyjnych kanonów kultury. Przywołanie zasad i wartości ku opamiętaniu narodów i ludzkości, elit rządzących i społeczeństw. Bardzo ważna Encyklika dla Polski. Kraju nadal katolickiego. Problem zanieczyszczonego, trudno dostępnego węgla w gospodarce to także kwestia praktyki innowacyjności, tkwienia w okowach XIX wieku. Ekologia, badania i rozwój, dynamiczne nadrabianie zapóźnień cywilizacyjnych – to tekst i podtekst Encykliki. Pójście za jej „duchem” to szansa przekroczenia barier uniemożliwiających młodemu pokoleniu podejmowanie decyzji na rzecz pracy i życia w rodzimym kraju.
P.S. Porównaj wpisy: Granice wzrostu, Punkt zwrotny, Ostatni dzwonek, Zmiany klimatu, Polityka węglowa, Polityka energetyczna.
Leave a Reply