Afrykański rynek

Powstaje Trójstronna Strefa Wolnego Handlu /TFTA/. Tworzy ją 26 państw, łącząc 3 /SADC, EAC, COMESA/ spośród pięciu dużych afrykańskich stref  handlowych. W zamyśle jest to pierwszy krok do kontynentalnej unii celnej. TFTA ma rozpocząć działalność w 2017 roku. Cel: stworzenie silnego, zintegrowanego regionu gospodarczego. Jednoczące się kraje to ok. 625 mln ludności oraz ponad 50% PKB Afryki. Ważniejsze kraje uczestniczące w przedsięwzięciu to Egipt, Etiopia, Kenia, RPA, Mozambik. Głównie regiony wschodu i południa Afryki. Aktualnie do inicjatywy nie przystąpiły takie kraje, jak Nigeria, Niger, Ghana, Senegal, Mali, Liberia, Kamerun czy Republika Kongo. Wzajemne porozumienie umożliwi zwiększenie obrotów wzajemnych poprzez obniżenie, ograniczenie i ujednolicenie barier celnych. Obecnie transakcje wewnątrz kontynentalne stanowią jedynie 12% w obrotach handlowych państw Afryki, podczas gdy w Azji – 55%, a w Europie – 70%. Zwiększenie wzajemnych transakcji handlowych to jeden z czynników szybszego pokonywania dystansu ekonomicznego wobec bardziej rozwiniętych gospodarek. To także dodatkowy impuls do wzmacniania układów regionalnych wobec tendencji globalnych.  Dlatego w bliskiej perspektywie myśli się o realizacji idei Kontynentalnego Porozumienia o Wolnym Handlu /CFTA/. Przyśpieszenie modernizacji i rozwoju wydaje się bardziej realne poprzez wspólne inicjatywy i działania także w zakresie budowy infrastruktury technicznej. W perspektywie 2 mld ludzi w 2050r i ok. 3 mld pod koniec XXI wieku. Dlatego wszelkie działania na kontynencie afrykańskim stanowią istotny czynnik kształtowania globalnej sytuacji. Także w zakresie wzajemnych relacji między cywilizacyjnych i międzyregionalnych.

P.S. Skróty oznaczają: TFTA /Tripartite Free Trade Area/; SADC /Southern African Development Community/; EAC /East African Community/; COMESA /Common Market for Eastern and Southern Africa/.

One comment on “Afrykański rynek
  1. Jinx says:

    Może w niedalekiej przyszłości to Afryka będzie zieloną wyspą/kontynentem, co ograniczy emigrację, a może wręcz zachęci do imigracji do bogacących się afrykańskich krajów?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*