Brakuje środków na ochronę zdrowia. Jest to stan ciągły. Budżet dopłaca i dopłaca. Skala potrzeb wciąż ogromna. Nie ma wśród rządzących chętnych do zasadniczej reformy uzdrawiającej istniejący stan rzeczy. Niezależnie, kto rządzi, sprawa kończy się na kreowaniu dodatkowych środków finansowych metodą zadłużania kraju. Sprawa jest bardzo poważna. W najbliższych latach luka w finansach NFZ będzie dramatycznie rosła. Wskazują na to eksperci SGH. 10 marca 2025 roku został opublikowany raport “10 nowych źródeł finansowania NFZ”. Znakomita podstawa do dyskusji, jak poradzić sobie z przyszłymi zagrożeniami. Autorzy wskazują m.in. na takie sposoby, jak:
- podniesienie składki zdrowotnej dla wszystkich o 0,25% i ograniczenie uprawnień do preferencyjnego ubezpieczenia w KRUS;
- wprowadzenie 2,5% składki zdrowotnej płaconej przez pracodawców
- zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn;
- podatki “od grzechów zdrowotnych” /np. cukrowy czy od tłuszczu/;
- współpłacenie za wybrane świadczenia zdrowotne.
Najwyższy czas, by naprawić publiczną służbę zdrowia. Nie da się tego uczynić bez szerokiej dyskusji. Najwyższy czas, by politycy przestali uciekać przed tym tematem. Szczegóły propozycji można uzyskać w raporcie SGH Think Tank dla ochrony zdrowia pod red. prof. Moniki Raulinajtys-Grzybek.
Leave a Reply