Inaczej: metaświat, ponad świat, rzeczywistość wirtualna. Nowy, kolejny wymiar internetu – 3D – ma być następcą aktualnej jego postaci. W zamierzeniu pomysłodawców i propagatorów zrewolucjonizuje ludzkie życie poprzez jednoczesne uczestnictwo w światach realnym i wirtualnym. W metaverse ludzie funkcjonują w postaci reprezentujących ich avatarów. Pracują, uczestniczą w rozrywce, komunikują się i działają obok realnej rzeczywistości, przemieszczając się w dowolne, wirtualne miejsca. W realizacji tego rewolucjonizującego egzystencję człowieka przedsięwzięcia ma pomóc aktualnie rozwijana technologia blockchain /łańcuch bloków/ oraz nowa generacja internetu web3. Obecnie istnieje już kilka platform oferujących wirtualne światy głównie dla komputerowych graczy. Jednak dynamika popytu na ten rodzaj gier w postaci 3D póki co odbiega od apetytów propagatorów i twórców.
Nowy internet i totalne wchłonięcie ludzi w świat wirtualny to melodia przyszłości. Konieczny jest ogromny postęp w dziedzinie technologii. Póki co sama technologia blockchain jest wymagająca z uwagi na niezbędne zasoby energetyczne /procesory i algorytmy/. Kontrowersyjną kwestią jest także bezpieczeństwo w tej nowej, wirtualnej sieci. Możemy być narażeni na poddawanie wielorakim manipulacjom w o wiele wyższym stopniu, aniżeli dotychczas. Metaversum to wyborna droga to zebrania o nas jeszcze większej ilości danych. Ich przetworzenie i wykorzystanie umożliwi ogromny wpływ na ludzkie zachowanie i rozmaite, codzienne wybory. Nowoczesny świat, rozwój technologii i wizja kolorowej, choć alternatywnej, wirtualnej rzeczywistości, to niekoniecznie droga do wolności. Wiadomo, że metaverse to już aktualnie potężna dźwignia biznesowa. Tu i teraz można zarobić. Miliardy dolarów i najpotężniejsi gracze rynkowi zaangażowani są w rozwój rozmaitych postaci metaverse. Dzięki odpowiedniemu martetingowi z rynku pozyskiwane są ogromne pieniądze, Wielu, bardzo wielu chce zarobić na technologiach przyszłości. Nawet na skróty. Być może z rozwojem metaverse będzie podobnie, jak z kryptowalutami. Raz na wozie, raz pod wozem. Tak czy inaczej perspektywa upowszechnieni metaverse to raczej zdecydowanie dziesiątki lat, niż lata. Może i na szczęście.
P.S. Powyższe impresje i uwagi powstały dzięki lekturze książki Metawersum /autor Matthew Ball/ wydanej jesienią 2022 roku.
Leave a Reply