Próby oszczędności

Pieniądze dla budżetu państwa to troska każdej władzy. Szczególnie wówczas, gdy zamierza realizować kosztowne wydatki. Jeżeli nie odbywa się to poprzez ustawiczną kreację zadłużenia, trzeba zgromadzić odpowiednie środki. Aby sprostać potrzebom, założono 12-15 mld zł odzyskanych z tytułu ograniczenia szarej strefy i optymalizacji podatkowych. Jest oczywiste, że zaproponowanie i wprowadzenie w życie koniecznych rozwiązań musi potrwać. Dlatego nie przewiduje się większych efektów w tym zakresie w bieżącym roku. Muszą wystarczyć wpływy ze sprzedaży LTE, zysk NBP oraz dodatkowe podatki – bankowy i handlowy. Jakie kroki już podjęto, aby zabezpieczyć finansowanie wydatków budżetowych w 2017r?
1. Ograniczenie nielegalnych cen transferowych – działania kontrolne trwają, ale mają być zintensyfikowane w drugim kwartale. Ceny transferowe to jeden ze sposobów zaniżania podstawy opodatkowania powszechnie stosowany zarówno przez podmioty zagraniczne, jak i krajowe. Stosują je nawet przedsiębiorstwa – spółki skarbu państwa. Kontrola skoncentrowana została głównie na podmiotach, które w ubiegłych latach w ogóle nie płaciły podatku dochodowego /CIT/.
2. Przygotowano projekt ustawy wprowadzającej klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania /GAAR – general anti-abuse rule/. Dzięki klauzuli możliwe będzie zablokowanie agresywnej optymalizacji podatkowej. Jest to działanie zgodne z projektami unijnymi – odpowiednia dyrektywa ma zaistnieć w 2016r. Dzięki niej możliwe będzie odzyskanie przez kraje unijne części z szacowanych na 1 bilion euro strat wynikających z unikania i uchylania się od płacenia podatków. Popularnie określana jako klauzula obejścia prawa powinna zablokować /ograniczyć/ optymalizację podatkową i korzystanie z rajów podatkowych.
3. Prowadzenie prac nad tzw. jednolitym plikiem kontrolnym mającym ułatwić typowanie do kontroli podmiotów podejrzanych o udział w przestępstwach VAT. Szacuje się, że spadek wpływów dotyczących VAT w Polsce wynosi 26,7%, podczas gdy średnia dla UE to 15,2%.
4. Prowadzenie prac nad tzw. centralnym rejestrem faktur oraz wprowadzenie zintegrowanej Krajowej Administracji Skarbowej łączącej urzędy skarbowe i celne.
5. Prowadzenie dyskusji nad wprowadzeniem nowych stawek VAT – 20% i 5%. Intencją jest ograniczenie skali wyłudzeń w tym podatku.

Wszystkie powyższe czynności mają doprowadzić do ograniczenia szarej strefy szacowanej w Polsce na ponad 20% PKB oraz przeciwdziałania zjawisku zmniejszania się dochodów podatkowych państwa i samorządów. W latach 2008-2015 uległy one spadkowi o 2,9% PKB. Jest o co walczyć.

P.S. Patrz poprzedni wpis – Projekt oszczędności.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*