Herezja antypaństwowa

Herezja to przeciwieństwo głównego nurtu, obowiązującego kanonu. Herezja antypaństwowa to występowanie przeciw koncepcjom, programom, ideologiom, doktrynom forsowanym przez państwo. Heretyk antypaństwowy. Brzmi nieciekawie. Postać występująca przeciwko państwu. Zgroza. Brzmi jak ostrzeżenie. Nie wyklucza stosownego działania w obronie państwa. Przeciw heretykom. Może dotyczyć wielu spraw, idei, polityk, działań, decyzji. Przykład – dekarbonizacja gospodarki. Świat odchodzi od węgla. „Brudne” technologie energetyczne stanowią zagrożenie dla ludzkości. W skali makro /ocieplenie klimatu, katastrofalne zjawiska pogodowe/ i mikro /smog, nadumieralność wynikająca z zatrucia środowiska naturalnego/. Konferencja klimatyczna w Paryżu wykazała ogromne zainteresowanie zmianą dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się ludzkość. Także najwięksi w skali świata truciciele – Chiny i USA deklarują aktywne przeciwdziałanie. Programy pomocowe finansujące rozwój gospodarki deklarują brak zainteresowania projektami związanymi z energetyką opartą na węglu. Rozwój technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych staje się wiodącym czynnikiem unowocześniania gospodarki. Można powiedzieć: efektywność gospodarcza, ekologia i tania energia albo węgiel. Dodatkowym argumentem nakazującym trzeźwy osąd rzeczywistości jest dramatycznie wysoki koszt pozyskiwania węgla. Karbonizacja gospodarki np. w polskim wydaniu to trwałe obciążenie budżetu państwa wydatkami, które nigdy się nie zwrócą. Im większe bieżące wydatki na podtrzymywanie zamierającej gałęzi wytwórczej, tym mniejsza szansa nadrobienia technologicznej i wydajnościowej luki w relacji do krajów wysoko rozwiniętych. Strategie energetyczne i technologiczne XIX i XX wieku aktualnie nie spełniają swojej roli. Oczywiście można forsować złudzenia, ale mają one jedynie ideologiczno-polityczny wymiar.
Mimo wszystko warto formułować herezje. Bez nich nie ma wymiany myśli. Bywa, że heretyk się myli. Ale dzięki artykułowaniu odmiennych od ogólnopaństwowych idei możliwe jest podejmowanie przez władze decyzji uwzględniających odmienny punkt widzenia. Gdzie nie ma herezji, tam nie ma rozwoju. Bez herezji myślenia państwo zazwyczaj obumiera.
P.S. Dzisiaj Barbórka. Zapowiedź oficjalna: górnictwo w Polsce będzie się rozwijać. Pierwszy krok to zakup węgla zalegającego na kopalnianych zwałach przez Agencję Rezerw Materiałowych. Dzięki temu kopalnie dostaną środki na przetrwanie najbliższych miesięcy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*