NOWOCZESNEJ obietnice

Wcześniejsze, lipcowe prezentacje programowe NOWOCZESNEJ nabrały przedwyborczego kształtu. Aktualnie, czyli na dzień 19 września, na pierwszy plan wybijają się obietnice:

a/ – 3 x 16, czyli ujednolicone stawki podatkowe PIT, CIT, VAT; wyraźna analogia i kopia obietnicy aktualnie dominującej partii politycznej 3×15 sprzed 8 lat. Wówczas, po wygraniu wyborów, błyskawicznie zapomniano o tej zapowiedzi. Teraz odgrzewa się ten pomysł. Założeniem jest uproszczenie i przejrzystość systemu podatkowego. Pozbycie się wszelkich ulg i zwolnień oraz, w przypadku VAT, obowiązywanie jednej stawki. Na pewno przyczyniłoby się to do wyeliminowania wielu patologii systemu podatkowego i jego uszczelnienia. Czy budżet państwa zbilansowałby się? Zdaniem NOWOCZESNEJ – tak. Wprawdzie ubytek wpływów to ok. 3,3 mld zł, ale potencjalne korzyści przewyższą szacunek strat. Warto jednak przypomnieć, wprawdzie bardzo odległe czasy, kiedy to w 1997r /tzw. Biała księga podatków/ usiłowano zrealizować koncepcję ujednoliconych stawek podatkowych PIT, CIT i VAT. Wówczas, przy podobnych założeniach, ministerstwo finansów wyliczyło ich niezbędną dla zrównoważenia budżetu wysokość – 22%. Wówczas sprawa upadła, a jej pomysłodawca w proteście zrezygnował z funkcji wicepremiera i ministra finansów.

b/ – Polska bez przywilejów emerytalnych i związkowych, czyli: „każdy nowo rozpoczynający pracę górnik nie miał wcześniejszej emerytury, a każdy nowo rozpoczynający rolnik nie był w KRUS, tylko w ZUS”. Mundurowy przechodząc na emeryturę nie mógłby pracować. Powyższe tezy też nie są  nowe. Niedawno, tuż przed zatwierdzeniem podwyższenia wieku emerytalnego /67 lat/, obiecywano, że w kolejnym kroku reform ujednolicony zostanie system emerytalny, czyli zlikwidowane zostaną przywileje wybranych grup zawodowych. Oczywiście, nic takiego nie nastąpiło.

Podstawowy problem NOWOCZESNEJ to jej wiarygodność. Po pierwsze – czy nie jest klonem dotychczasowej partii rządzącej, wykorzystując jej dawniejsze, niezrealizowane obietnice. Po drugie – czy nie jest reprezentantem przede wszystkim środowisk biznesowych. Tak czy inaczej warto zastanowić się nad zaprezentowanymi 19 września nowymi propozycjami NOWOCZESNEJ. Nie tylko przywołanymi w niniejszym wpisie.

P.S. Patrz wcześniejszy wpis: NOWOCZESNEJ gospodarka z lipca 2015r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*