Ubóstwo w Polsce

Jest rok 2014. Ubóstwo skrajne oznacza konsumpcję niższą od poziomu prowadzącego do biologicznego wyniszczenia. Ubóstwo ustawowe – to próg interwencji socjalnej. Jest to kwota, która zgodnie z obowiązującą ustawą o pomocy społecznej uprawnia do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej. W 2014r ubóstwo skrajne w gospodarstwach jednoosobowych zostało oszacowane na 540zł wydatków miesięcznie. Ubóstwo ustawowe – to 542zł. Czyli dopiero bezpośrednie zagrożenie poziomem konsumpcji prowadzącym do biologicznej degeneracji upoważnia do pomocy. W gospodarstwach 4-osobowych /2 osoby dorosłe plus 2 dzieci do lat 14/ ubóstwo skrajne to wydatki na poziomie 1458zł a ubóstwo ustawowe – 1824zł. Oczywiście miesięcznie na rodzinę. W 2014r aż 7,4% gospodarstw domowych zaliczono do poziomu skrajnego ubóstwa. To ok. 2,8 mln osób. Z kolei kryterium ubóstwa ustawowego spełniło 12,2% gospodarstw domowych, tj. ok. 4,6 mln osób. Co się zmieniło od 2007r? Ubóstwem skrajnym objęte było wówczas 6,6%, a ubóstwem ustawowym 14,6% ogółu gospodarstw domowych. Terytorialnie w 2014r najgorsza sytuacja ma miejsce w warmińsko-mazurskim – 14,8% oraz świętokrzyskim – 12,2% gospodarstw domowych objętych skrajnym ubóstwem. Według kryterium typu gospodarstwa domowego dominują rodziny wielodzietne, z 4 dzieci i więcej – 26,9% oraz z 3 dzieci – 11,2%.

Powyższe statystyki GUS to rzeczywista sytuacja wielu rodzin w Polsce. To nie jest świat wirtualny ani medialny. Tak też się w naszym kraju żyje. Konieczne jest przypominanie – do znudzenia decydentom – poziomu kwoty wolnej od podatku, która aktualnie wynosi 3091zł, podczas gdy w 2007r – 3013,37zł. rocznie. Koszmarne nieporozumienie – osoby, rodziny na progu egzystencjalnego przetrwania /wyniszczenia/ zobligowane są do uiszczania podatków! Gdzie tak jest w Europie! Powyższe statystyki nie potwierdzają także zakorzenionej wśród bogatych elit teorii „skapywania”. Im „MY” szybciej się wzbogacimy, tym „WAM” szybciej skapnie. Szkoda, że polskie państwo nie widzi najprostszych, oczywistych dysfunkcji systemu podatkowego i realiów życia licznych kręgów obywateli.

P.S. Dane zaczerpnięto z publikacji GUS „Ubóstwo ekonomiczne w Polsce w 2014r” z dnia 9.06.2015r. Patrz także wpisy: Kwota wolna oraz Podatki w USA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*