Podatki w USA

Tekst z inspiracji. Zbliżają się wybory. Jednym z pojawiających się tematów są podatki, w tym kwota wolna. Niedawno posłowie głosami koalicji rządzącej odrzucili wniosek o podwyższenie kwoty wolnej od podatków. Aktualna władza od 2009 r nie widzi potrzeby modyfikacji polityki podatkowej. Tymczasem poziom kwoty wolnej w Polsce jest absurdalnie niski. W Europie jest zdecydowanie inaczej /patrz wpis na tej stronie: Kwota wolna/. Dane świadczą o karykaturalnej sytuacji w Polsce. Najubożsi, zdani na pomoc społeczną z uwagi na dochody zdecydowanie poniżej minimum egzystencji, muszą płacić podatki. Warto wiedzieć, jak to jest uregulowane gdzie indziej. Nasi politycy, zapatrzeni w USA, mogliby nieco skorzystać z obowiązujących tam rozwiązań. Poniżej cytuję niedawno otrzymany tekst Michaela Mietka Dutkowskiego /Kalifornia, USA/,  jednocześnie serdecznie dziękując za zgodę na zamieszczenie obszernego cytatu.

„Z grubsza tak wygląda system podatkowy w USA za rok rozliczeniowy 2014

1. Kwoty w dolarach zwolnione od podatku (standard deduction)

a/ $6,200 – dla osób pojedynczych lub małżonka/i rozliczaczających się oddzielnie

b/ $12,400 – dla małżeństw lub wdów/wdowców (marriedfilingjointly)

c/ $9,100 – dla pojedynczych osób z dzieckiem/dziećmi (Head of Household)

2. Do tego dochodzi tzw. personalexemption (osobiste zwolnienie podatkowe) w kwocie $3,950 na każdą osobę, w tym dzieci

A. Przykładowo: dla małżeństwa z dwojgiem dzieci kwota zwolniona od podatku wynosi $20,300, a urząd skarbowy zwraca potrącony z zarobków podatek federalny.

3.Dla pojedynczych rodziców i małżeństw będących legalnie w USA i zarabiających rocznie do $17,850 przysługuje dodatkowo tzw. earnedincomecredit (zarobiony kredyt dochodowy) w wysokości $3,305 – z jednym dzieckiem, $5,460 – z dwojgiem dzieci oraz $6,143 z trojgiem dzieci.

4.Na każde dziecko do 18 lat, a w przypadku studenta do lat 24, jest jeszcze $1,000 kredytu.

B.Przykładowo rodzina z dwojgiem dzieci, która zarobiła rocznie $17,800 otrzyma od państwa dopłatę dla nisko zarabiających w kwocie $7,460!!! plus zwrot zapłaconego podatku federalnego.

5. Studenci mogą corocznie otrzymać do $2,500 kredytu na wydatki związane ze studiami.

Tak Ameryka dba o rodziny i studentów! Mam nadzieje, ze kiedyś takie przepisy będą obowiązywały w Polsce /…/”.

Patrz także wpisy: Kwota wolna, Podatki.

One comment on “Podatki w USA
  1. Karlos says:

    Warto by studenci to przeczytali. Ja osobiście widzę wręcz jawne śmianie się z ludzi przez rządzących, którzy są pewni, że ponownie zostaną wybrani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*