Julia

    Trzy lata więzienia. Wieloletnie międzynarodowe starania o jej wolność, o możliwość wyjazdu na leczenie. Wielcy tego świata o to zabiegali. Wszelkie działania bezskuteczne. Prawdopodobnie była postrzegana jako największe zagrożenie dla istniejącej władzy. Na wszystko zgoda, tylko nie wolność dla Julii. Tkwiła by w więzieniu dalej, gdyby nie podmuch historii. Na tyle silny, że wyciągnął ją zza krat. Nie wiadomo, czy wiejące dla niej wiatry w przyszłości będą pomyślne. Ale tu i teraz może znów stąpać jako wolny człowiek po swojej rodzinnej ziemi.

    Majdan. Symbol zrywu społecznego. Pierwsze jej kroki na wolności skierowała ku temu miejscu. Do zgromadzonych ludzi. Oczekiwanie na to, co powie. Jaka jest po latach odosobnienia. W jakiej jest formie psychicznej i fizycznej. Jaki będzie jej przekaz. Jaki społeczny odbiór. Czy będzie to od razu polityczny powrót, czy może tylko jego zapowiedź? Rozmaite odczucia i opinie. Tak w polityce, jak i w społeczeństwie, są różne, często rozbieżne oceny i interesy.  Także obawy. Kto może stracić na jej powrocie. Kto o niej zapomniał w czasie jej najtrudniejszych chwil.

    Wystąpienie. Płomienna. Silna duchem. Ekspresyjna. Mocna. Żelazna Julia, chociaż na wózku. Emocjonalna, ale wewnętrznie poukładana i mądra. Czapka z głów. Rewelacyjne przemówienie. Ktoś jej ułożył? Śmieszny pomysł. Bez sensu. Nikogo nie potrzebuje. Potrafi sama. Ma to w sobie. Wewnętrzny, indywidualny dar. Prawdziwa charyzma, talent i potencjał intelektualny. Nie można przejść obojętnie wobec przekazywanych idei, a szczególnie sposobu ich narracji. Znakomita mówczyni. Nakręca ją tłum. Im większy, tym lepiej. To działa. Adrenalina. Ale pełne panowanie nad słowem i emocjami. Wyrazista, przekonująca, profesjonalna w pełnym tego słowa znaczeniu. Co będzie dalej? Jak się odnajdzie w dynamicznych czasach zmian, gdy co dzień historia wywraca wszystko do góry nogami? Czy będzie dana jej ta szansa? Jeszcze raz? Wszak w „Pomarańczowej rewolucji” uczestniczyła, jako premier już rządziła. Co z jej zdrowiem? Wszelkie prorokowanie jest nie na miejscu. Tym bardziej, że istniejące sprzeczności, problemy i kłopoty są trudne do ogarnięcia. Doświadczenie uczy, że niekiedy wybitne jednostki silnie oddziałują na kształty rzeczywistości. Ale często bywa tak, że złożoność sytuacji uniemożliwia wybitnej jednostce zaistnienie „tu i teraz”. Cała sztuka to znaleźć się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Jednocześnie. Czy jest to ponownie miejsce i czas Julii?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*