Imaginacja

Przeświadczenie, jak urządzony jest świat. Głębia duszy. Wyobraźnia. Narracja osobista. Rozczytanie rzeczywistości poprzez wybrane wartości. Uproszczenie, stereotyp egzystencji. Domniemany parametr zgody powszechnej na interpretację i reinterpretację świata i codzienności. Uwewnętrzniona kulturowa determinanta. Wtopienie się w główny nurt. Zakorzenienie się w wyobrażeniowej rzeczywistości. Osobiście odczytanej choć codziennie narzucanej. W sumie: jakoś ukształtowanej.

Pierwsze przeświadczenie: konsumpcja. Egzystencja ludzka jak supermarket. Tyle jestem wart, ile kupuję, ile kupię w przyszłości. Relacje z innymi zapośredniczone ilością, strukturą i wyborem konsumowanych dóbr. Nasycenie. Przesyt. Poczucie nadmiaru. Możliwość marnotrawienia jako parametr zaspokojenia. Przeświadczenie wzmacniane przez państwo, system gospodarczy, politykę, media. Im więcej konsumujesz, tym w większym stopniu wpływasz na Produkt Krajowy Brutto. To nie tylko twoja osobista sprawa. To postawa obywatelska. Nakręcaj koniunkturę. Jesteś trybikiem w maszynie wytwarzania powszechnego dobra. Bez wzrostu wszystko się zawali. Nikt nie wie, jak funkcjonować w ramach ograniczenia PKB, konsumpcji, inwestycji, eksportu, wydajności pracy. Wszystkie wskaźniki w górę! Do przodu! Aby szybciej i więcej! Skonsumuj! Zużyj! Wytwórz więcej śmieci! Dwa samochody. Dwa telewizory. Dwie komórki. Zwiększyć. Pomnożyć. Trzeba zdążyć. Być pierwszym. Przed innymi. Wyścig. Konsumpcja. Podstawowy parametr szczęścia osobistego i warunek pomyślności państwa. Jest na to zgoda prawie powszechna.

Drugie przeświadczenie: rozrywka. Wielki świat. Wielki brat. My uczestniczymy. Jesteśmy w wielkim świecie. Podglądamy. Pragniemy być podglądani. Dzieje się. Z naszym udziałem. Przecież widzimy. Wysyłamy sms-a. Mail-a. Wiemy, kto co zrobił. Jak się zachował. Celebracja. Celebryci. Idole. Popularność. Naśladownictwo. Kibicowanie. Kto jak wygląda. Co powiedział. Co zrobił. Kto kogo opluł. Nawyzywał. Moda. Bycie trendy. Atrakcyjność. Powszechny ubaw. Szybko. Mocno. Tanio. Dużo. Igrzyska.  Jestem ja. Są inni. Podoba się wszystkim. Jest przyjemnie. Rozrywka przede wszystkim. 

Trzecie przeświadczenie: rywalizacja. Domniemany sposób na osiągnięcie sukcesu. Odpowiedniego naszym aspiracjom miejsca w strukturze społecznej. Utrzymania się na stanowisku pracy. Otrzymania jakiegoś źródła zarobkowania. Pierwszej pracy. Musisz być aktywny. Dawać impulsy swojej przewagi. Lepszy od innych. Wydajniejszy. Działać zgodnie z procedurami. Szybko załapywać. Być pokorniejszy od innych. Wejść w układ. Zgadzać się na wszystko. Pracodawca musi Ciebie zauważyć. Zwolnić w ostatniej kolejności. Docenić i polubić. Jest kryzys. Musisz więcej z siebie dać. Jest tylu wykształconych. Tylu czeka na swoją szansę. Trzeba być elastycznym. Wyrozumiałym. Pomóc biznesowi. Inaczej mniej zarobi. Pomóc państwu. Politykom. Niech spokojnie działają. Niech owocnie pracują. Hucznie świętują. Obywatele bardzo ich miłują.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Blue Captcha Image Refresh

*